Powiatowa Biblioteka Publiczna

im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie

book
book

Stres bojowy : teorie, badania, profilaktyka i terapia

Tyt. oryg.: "Combat stress injury : theory, research, and management,".
Pierwszy na polskim rynku wydawniczym podręcznik omawiający następstwa psychiczne stresu walki zbrojnej. Liczny udział polskich żołnierzy w misjach na Bałkanach, w Libanie, Iraku, Afganistanie spowodował, że problematyka zdrowia psychicznego powracających do kraju weteranów nabrała szczególnego znaczenia również w Polsce.Autorzy wprowadzają czytelnika w zagadnienia dotyczące radzenia sobie ze stresem bojowym, omawiając

jego źródła oraz urazy nim spowodowane. Prezentują spotykane w wojsku postawy wobec stresu bojowego i zasady pomocy psychologicznej w warunkach misji. Wyjaśniają psychospołeczne i medyczne konsekwencje walki oraz sposoby adaptacji. Omawiają prowadzone programy radzenia sobie ze stresem walki, w tym programy interwencyjne, które mogą ocalić życie i zdrowie psychiczne żołnierzy na polu walki, oraz tym, którzy zakończyli służbę. W książce podkreślono niebagatelną rolę włączenia duchowości w proces powrotu do zdrowia po urazie i readaptacji po doświadczeniach w strefie działań wojennych, podano także szczegółowe sugestie i rady dla rodzin oraz przyjaciół powracających żołnierzy by wspomóc ich ponowne przystosowywanie się.Jest to książka ważna zarówno dla badaczy tematu - psychologów klinicznych, psychiatrów, specjalistów od psychoprofilaktyki - jak i dla tych, którzy szkolą żołnierzy walczących na wojnie i dowodzą nimi, dla funkcjonariuszy innych służb mundurowych (policjanci, strażacy), a także dla słuchaczy i wykładowców szkół wojskowych oraz studentów takich kierunków jak medycyna, psychologia, resocjalizacja, pedagogika. Jest cennym źródłem informacji i wsparcia dla żołnierzy wyjeżdżających na misje bojowe i dla wszystkich, którzy otaczają ich opieką.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:red. nauk. Charles R. Figley, William P. Nash ; red. nauk. wyd. pol. Stanisław Ilnicki ; [przekł. Małgorzata Dragan-Polak, Marta Höffner, Józef Radzicki].
Hasła:Nerwice wojenne
Psychologia wojskowa
Wojna
Nerwice kombatanckie
Zespół stresu pourazowego
Weterani
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN : Wojskowy Instytut Medyczny, dr. 2010.
Opis fizyczny:390 s. : il. ; 25 cm.
Uwagi:Bibliografia przy rozdziałach. Indeks.
Forma gatunek:Książki.
Twórcy:Dragan-Polak, Małgorzata. Tłumaczenie

Figley, Charles R. (1944- ). Redakcja

Höffner, Marta. Tłumaczenie

Ilnicki, Stanisław. Redakcja

Nash, William P. (1952- ). Redakcja

Radzicki, Józef. Tłumaczenie

Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Czytelnia
ul. Warszawska 34

Sygnatura: 159.9
Numer inw.: 37735
Dostępność: tylko na miejscu

schowek

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.