Autorka koncentruje swoją uwagę na rynku pracy w Polsce, ale bardzo szeroko i trafnie przedstawia analizowane problemy na tle innych krajów europejskich. Jest bowiem szereg wspólnych dla wielu krajów Europy źródeł obu zjawisk - bierności zawodowej, bierności społecznej i bezrobocia wśród młodzieży.
Mariusz Z. Jędrzejko, Agnieszka Taper, Tomasz Kozłowski.
ADRES WYDAWNICZY:
Warszawa ; [Milanówek] : Centrum Profilaktyki Społecznej - Oficyna Wydawnicza von Velke ; Ostrowiec Świętokrzyski : Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości, 2020.
Pierwsze w Polsce kompleksowe studium problemu cyberzaburzeń (cyberdisorder) skierowane do profesjonalistów (pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, pediatrzy) oraz szerokiego grona odbiorców. Publikacja oparta o najnowsze źródła wiedzy i wieloletnią praktykę zawodową autorów w obszarze diagnozy cyberzaburzeń. Wnikliwy opis mechanizmów i predykatorów cyberzaburzeń, reakcji mózgu dzieci na nadużywanie technologii i kontaktów cyfrowych (komunikacji zapośredniczonej), rozwoju i etapów cyberzaburzeń. Liczne delegacje dla prawidłowego modelowania relacji dzieci-technologie cyfrowe oraz sposobów wprowadzania dziecka w cyberświat. Praktyczne wskazówki do tworzenia kontraktów cyfrowych oraz diagnozowania cyberzaburzeń.
Czy można żyć bez Facebooka? : Rola serwisów społecznościowych w sieciowym społeczeństwie informacyjnym "Rola serwisów społecznościowych w sieciowym społeczeństwie informacyjnym "
Żyjemy w czasach, w których dostęp do Internetu przestał być wyborem. W dobie sieciowego społeczeństwa informacyjnego niekorzystanie z sieci może skutkować wykluczeniem z wielu sfer życia, zarówno prywatnego, jak i publicznego. Rozwój i upowszechnienie dostępu do Internetu, a także pojawienie się narzędzi Web 2.0 początkowo spowodowały wybuch entuzjazmu. Internet stał się symbolem demokratyzacji, postrzegany był jako remedium na wiele bolączek współczesnego świata. Niektórzy w rozwoju ICT, powszechnej komputeryzacji i informatyzacji dopatrywali się potencjalnego źródła zrównoważonego rozwoju i narzędzi pozwalających redukować nierówności społeczne. Szybko jednak okazało się, że przestrzeń internetowa została zdominowana przez duże firmy świadczące usługi informacyjno-komunikacyjne, a ich działania budzą coraz więcej obaw.W ciągu kilku ostatnich lat Facebook stał się integralnym elementem przestrzeni internetowej. Mimo licznych kontrowersji,związanych zwłaszcza z polityką prywatności, liczba jego użytkowników stale wzrasta, a w 2017 roku przekroczyła dwa miliardy. Coraz częściej można się spotkać z opinią, że Facebook stanowi współcześnie "drzwi do całego Internetu". Rodzą się jednak pytania: Jakie są społeczne konsekwencje tak ogromnej popularności założonego przez Marka Zuckerberga serwisu? Czy korzystaniez Facebooka jest dziś dla internautów wyborem, czy może koniecznością? Jakie są doświadczenia osób, które zdecydowały się opuścić serwis? Co się stanie, kiedy spróbujemy na kilka dni usunąć swój profil? Książka stanowi próbę odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących fenomenu amerykańskiego serwisu społecznościowegoKsiążka przedstawia kompletny obraz dylematów stojących przed osobami decydującymi się na zrezygnowanie z korzystania z Facebooka. Można ją określić jako ambitną i interdyscyplinarną próbę analizy zjawiska w kategoriach jakościowych, rozszerzoną o osadzenie omawianej problematyki w kontekście rozwoju społeczeństwa informacyjnego, społeczeństwa sieciowego i mediów społecznościowych. Badanie empiryczne to nadzwyczaj udana jakościowa analiza przyczyn dołączenia i "wypisywania się" ze społeczności FB oraz dyskomfortu i niepokoju z tym związanego (głównie obawy przed missing out, charakterystycznej dla strategii pokolenia FB i konieczności doinformowania się w dobie nadmiaru informacji).Z recenzji prof. dr. hab. Bohdana Junga
Analiza wybranych systemów stanowi zbiór opowiadań z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa narodowego, które powstały w rezultacie spotkań ludzi nauki z przedstawicielami administracji publicznej. Podstawowym jej celem jest zwrócenie uwagi na istotne problemy i wyzwania bezpieczeństwa państwa z uwzględnieniem środowiska międzynarodowego, jak również przedstawienie wybranych systemów przeciwdziałania podstawowym zagrożeniom w tym zakresie. Składaja się na nia dwie części. Pierwsza przedstawia tło polityczne i militrne zachodzących współcześnie zjawisk oraz wybrane problemy z zakresu bezpieczeństwa społecznego, ekonomicznego i ekologicznego oraz teleinformatycznego. Poszczególne rozdziały traktuja o przesłankach i przyczynach powstania zagrożeń w środowisku wewnetrznym i zewnętrznym państwa, zależnościach między nimi ich skutkach, poruszają problematykę przestępstw komputerowych i wojny w cyberprzestrzeni, masowych migracji w kontekście realizacji funkcji państwa oraz zagrożenia jakości wód w aspekcie zrównoważonego rozwoju. Część druga obejmuje analizy z zakresu funkcjonowania wybranych podsystemów bezpieczeństwa narodowego. Kolejne rozdziały dotyczą charakterystyki pozamilitarnego systemu obronnego państwa z uwzględnieniem współpracy w ramach europejskich i północnoatlantyckich struktur bezpieczeństwa, zadań jednostek samorządu terytorialnego w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, a także współpracy Straży Granicznej ze służbami wywiadu i kontrwywiadu w systemie ochrony granicy państwowej w kontekście współczesnych wyzwań i zagrożeń oraz zmian w środowisku międzynarodowym.
UKD:
327.56/.57 351.746.1(438) 351.86(438)
UWAGI:
Bibliografie, netografie, wykazy aktów prawnych przy pracach. Indeks.
Innowacyjność jest tematem niezwykle popularnym i szeroko analizowanym. Jej istotność powinna być szczególnie podkreślana w obszarze rolnictwa, ze względu na dostarczanie żywności z tego sektora. Wdrażanie innowacji daje możliwość nie tylko unowocześniania majątku, lecz także dostosowania procesów produkcyjnych i wytwarzanych produktów do zachodzących zmian klimatycznych. Proces innowacyjny charakteryzuje się jednak kosztochłonnością, a związane z nim wysokie ryzyko może dodatkowo utrudniać pozyskanie kapitału. Książka jest pierwszą, w której w szeroki i kompleksowy sposób poruszono problematykę finansowania działalności innowacyjnej gospodarstw rolnych. Rozważania teoretyczne w zakresie możliwości, jakie dostarcza podmiotom rolnym polski rynek finansowy, zostały uzupełnione wywiadami kwestionariuszowymi przeprowadzonymi w województwie łódzkim w 2018 roku.
1.4. Bariery w pozyskiwaniu finansowania przez rolników 31
1.5. Podsumowanie 34
Rozdział 2. Źródła finansowania działalności innowacyjnej w rolnictwie 37
2.1. Działalność innowacyjna gospodarstw rolnych 38
2.2. Ryzyko działalności innowacyjnej gospodarstw rolnych 40
2.3. Podstawowe źródła finansowania działalności innowacyjnej gospodarstw rolnych 48
2.3.1. Samofinansowanie 49
2.3.2. Kredyty bankowe 54
2.3.3. Fundusze europejskie 63
2.3.3.1. Dopłaty bezpośrednie 65
2.3.3.2. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020 68
2.4. Podsumowanie 79
Rozdział 3. Alternatywne formy wspierania działalności innowacyjnej gospodarstw rolnych 81
3.1. Alternatywne źródła finansowania działalności innowacyjnej 82
3.1.1. Leasing maszyn i urządzeń rolniczych 82
3.1.2. Pożyczka leasingowa 86
3.1.3. Finansowanie fabryczne 89
3.2. Instrumenty zarządzania ryzykiem w rolnictwie 91
3.3. Znaczenie instytucji niefinansowych w finansowaniu działalności innowacyjnej gospodarstw rolnych 106
3.4. Podsumowanie 109
Rozdział 4. Uwarunkowania wyboru źródeł finansowania działalności innowacyjnej indywidualnych gospodarstw rolnych województwa łódzkiego. Wyniki badań własnych 111
4.1. Metodyka przeprowadzonych badań empirycznych 112
4.1.1. Cele i zakres badań własnych 112
4.1.2. Metodyka FADN 113
4.1.3. Uzasadnienie doboru próby indywidualnych gospodarstw rolnych 115
4.1.4. Projektowanie kwestionariusza wywiadu 118
4.1.5. Charakterystyka zastosowanych metod ilościowych 119
4.2. Charakterystyka indywidualnych gospodarstw rolnych 126
4.3. Finansowe aspekty działalności innowacyjnej indywidualnych gospodarstw rolnych 138
4.3.1. Bariery finansowania działalności innowacyjnej indywidualnych gospodarstw rolnych 146
4.3.2. Instrumenty kontroli ryzyka stosowane w indywidualnych gospodarstwach rolnych 150
4.4. Wpływ zmiennych strukturalnych gospodarstwa na finansowanie działalności innowacyjnej indywidualnych gospodarstw rolnych 154
4.5. Indywidualne cechy rolnika a finansowanie działalności innowacyjnej indywidualnych gospodarstw rolnych 166